• https://www.facebook.com/CEYHAN-FISTIK-341193996061474/

YER FISTIĞI İÇİ
Baklagillerden, çiçekleri döllendikten sonra toprağa gömülerek meyve veren bir tarım bitkisi ve bu bitkinin çerez olarak yenilen, yağı da çıkarılan tohumuna Yer fıstığı denir.

Yer fıstığı baklagiller familyasından yazlık tek yıllık bir bitkidir ve meyvelerini toprak altında meydana getirmesiyle diğer bitkilerden farklılık gösterir. Dünyada ve Türkiye'de yetişen yerfıstıkları Virginia, Spanish ve Valencia olmak üzere başlıca üç grupta toplanmakta, ülkemizde Virginia menşeli yarı yatık formlu yerfıstıkları Ağırlık kazanmaktadır.

Zengin bir B vitamini kaynağı olan yer fıstığının bileşiminde ortalama %25 protein, %46 yağ, %16 karbonhidrat ve %5 mineral madde bulunmakta ve meyveleri fosforca zengin amino asitler içermektedir.

100 gr. yer fıstığı içi, 600 kcal enerjiye sahiptir. İç tanesinde çeşitlere göre değişmekle birlikte %40-60 oranında yağ bulunmaktadır.

Yer fıstığı, insan gıdası olmanın yanı sıra sanayinin çeşitli alanlarında büyük miktarlarda kullanılmaktadır.

Yer fıstığı yağı yemeklik olarak katı ve sıvı halde kullanıldığı gibi, balık konserveciliğinde, bisküvi, pasta, şekerleme ve sabun yapımında da kullanılır, Yer fıstığından yağ çıkarıldıktan sonra geriye kalan küspe, çok değerli bir yem maddesidir. Ayrıca yer fıstığı bir baklagil bitkisi olduğu için, bitki kısımları da çok değerli bir hayvan yemidir.

Yer fıstığının ana ve yan ürünlerinin çok değişik kullanım alanı olmasına rağmen büyük kısmı çerez olarak tüketilmektedir.

Yer fıstığı, diğer baklagillerde olduğu gibi, havanın serbest azotunu toprağa bağlar ve kendisinden sonra ekilecek bitkiye azot ve organik maddece zengin bir toprak bırakır. Yer fıstığı bir çapa bitkisi olması nedeni ile kendisinden sonra gelen bitkiye kabartılmış ve yabancı otlardan temizlenmiş bir toprak bırakır. Bu nedenle de iyi bir ekim nöbeti bitkisidir. Buğday hasadından sonra ikinci ürün olarak başarıyla yetiştirildiği için üreticiye ek bir gelir sağlamaktadır.