• https://www.facebook.com/CEYHAN-FISTIK-341193996061474/

KABUKLU YER FISTIĞI
Oldukça faydalı bir yemiş türüdür. Ülkemizde daha çok Akdeniz, Güney Doğu Anadolu ve Marmara Bölgesinde çok fazla yetiştirilen kabuklu yer fıstığının ana vatanı Senegal, Nijerya, Hindistan ve Çin gibi dünya ülkeleridir. Kabuklu yer fıstığının özellikle Amerika gibi ülkelerde başta fıstık ezmesi olmak üzere pek çok gıda maddesinin üretiminde yaygın olarak kullanıldığı bilinmektedir.

Ülkemizde de çikolata sanayinde fıstık ham madde olarak tercih edilebilmektedir. Kuru yemiş türlerinin pek çoğu kavrulduğunda bize daha lezzetli gelebilir. Ancak kavurma işleminin sonucunda trans yağ açığa çıktığı için uzmanlara tarafından bu ürünlerin tüketiminden uzak durulması gerektiği her fırsatta dile getirilmektedir. Yer fıstığı da kavrulma işleminden sonra kendisine düşen payı fazlasıyla alır. Bunun yerine daha sağlıklı olan çiğ halinin tercih edilmesi halinde zarardan çok fayda sağlanacağı asla akıldan çıkartılmamalıdır. Kabuklu yer fıstığı içeriğinde neredeyse yarı yarıya yağ barındırmaktadır. Bu nedenle tüketim miktarında aşırıya gidilmemesi gerekir. Hatta bu özelliği sayesinde fıstık yağı da yoğun olarak üretilmektedir.

 

Kabuklu yer fıstığının faydaları nelerdir?

 

  • Yer fıstığı içeriğinde bulunan yağlar sayesinde kişiyi kabızlıktan korur. Bu etkisi nedeniyle kolan kanserine karşı koruyucu bir etkiye sahiptir. Tüketiminde aşırıya gidilmesi halinde ishal ve bazı bağırsak hastalıklarının meydana gelebileceği ihtimali akıldan çıkartılmamalıdır.
  • Kabuklu yer fıstığının içeriğinde polifenolik asit adı verilen bir madde bulunmaktadır. Bu madde kanser hastalığına neden olan aminoların çoğalmasına engel olur. Böylece başta mide kanseri olmak üzere bazı kanser çeşitlerinin oluşumunun önüne geçilebilir. Adı geçen asit türü aynı zamanda kalp ve sinir sağlığı açısından da çok faydalıdır.
  • Kabuklu yer fıstığı kötü huylu kolesterolün dengelenmesinde de etkili olduğu bilinmektedir. Aynı zamanda iyi huylu kolesterol için de çok faydalıdır.
  • Yer fıstığı içeriğinde triptafon adlı bir madde barındırır. Bu madde depresyona neden olan düşük serotine düzeyini yükselterek depresyon oluşumunu engeller. Aynı zamanda Alzheimer hastalığından korunmak için de düzenli olarak omega 3 içeren kabuklu yer fıstığı tüketilmesi tavsiye edilmektedir.
  • Özellikle gebeler ve gelişme çağında bulunan çocuklar için yer fıstığı çok faydalıdır. İçeriğinde bulunan amino asitler sayesinde beyin ve beden gelişimi hız kazanır.
  • Kabuklu yer fıstığı etkili bir antioksidandır. Bu özelliği fıstığın bir süre kaynatılarak yenilmesi halinde daha çok açığa çıkar. Böylece kanser oluşumuna neden olan serbest radikaller hızlı bir şekilde vücuttan atılır.
  • Yer fıstığı bol miktarda E ve B vitamini içerir. Aynı zamanda demir, omega 3, folik asit, magnezyum, potasyum, çinko yönünden de oldukça zengindir.