• https://www.facebook.com/CEYHAN-FISTIK-341193996061474/

KABUKLU KAVRULMUŞ YER FISTIĞI
Kabuklu yer fıstığı ülkemizde en çok sevilen çerezler arasında yer almaktadır. Hemen hemen herkes tarafından sevilen ve vücuda faydaları ile bilinen kabuklu yer fıstığı içerdiği bir çok değer ile vücudu kanser hastalığının oluşma riskinden korur. Vücutta serbest radikallerin oluşmasını engelleyen ve var olan zararlı mikroorganizmalara karşı vücuda savaşma direnci veren kabuklu yer fıstığı günlük düzenli olarak tüketildiğinde birçok faydaya sahiptir.

Kabuklu yer fıstığının içerdiği değerler arasında polifenorik asitte bulunmaktadır. Polifenorik asit vücutta sinir hastalıklarının oluşma riskini olabildiğince az ihtimallere düşürmektedir. Üstelik çağımızın hastalığı olan alzheimer hastalığının da oluşmasını büyük randa engellemektedir. Kabuklu yer fıstığı safra kesesinde taş oluşmasından tutunda kolesterol hastalığına kadar birçok hastalığa iyi gelmesi ile bilinmektedir. Günde bir avuç kabuklu yer fıstığı kilo alımına neden olmadan sadece kabuklu yer fıstığının faydalarından yararlanmak için tüketilebilir. Fakat kontrolsüzce tüketilen yer fıstığı zamanla vücutta kilo problemine yol açmaktadır.

 

Kabuklu yer fıstığı faydaları

 

Kabuklu yer fıstığı kalorisi yüksek olan bir besindir. Fazla yağ içermesi ve içeriğindeki tüm değerler fazla tüketildiğinde fazla kilo alımında sebep olan bir çerezdir. Kabuklu yer fıstığı kalorisinin kiloya dönüşmemesi için azar azar tüketmekte fayda vardır. Dozunda tüketilen her besin faydalarını vücuda verir ama kiloya dönüşmez.

Ayrıca kabuklu yer fıstığı kontrollü tüketildiğinde kilo verimine bile fayda sağlamaktadır. Kabuklu yer fıstığının fazla tüketimi nasıl kilo alımına neden oluyorsa dozunda tüketilmesi de kilo verimine fayda sağlamaktadır. Sindirim sisteminin daha düzenli çalışmasına fayda sağlayan kabuklu yer fıstığı bağırsakların daha hızlı çalışmasına fayda sağladığı için kilo verilmesinde veya kilo kontrolü sağlamak isteyen kişilerce de tercih edilmektedir.

 

Kabuklu yer fıstığı kalori hesaplaması

  • Küçük bir porsiyon sayılan ve yaklaşık 25 gram sayılan kabuklu yer fıstığı 140 kaloridir.
  • Orta büyüklükte bir porsiyon sayılan ve 50 gram olarak düşünülen kabuklu yer fıstığı ise 280 kaloridir.
  • Tam porsiyon kabuklu yer fıstığını 100 gram olarak düşünülürse yaklaşık 567 kalori olarak bilinmektedir.